آب سالم و تندرستی

آب سالم و تندرستی

آب، مایه‌ی حیات و یکی از اصلی‌ترین لازمه‌های تندرستی انسان است. یه لحظه فکر کردید اگر آب نباشد چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ همه انسان ها و گیاهان و حیوانات برای زنده ماندن و ادامه حیات به آب احتیاج دارند. زیرا که آب یکی از نیاز های ضرروی بدن ما می باشد. بنابراین نوشیدن آب سالم برای بدن بسیار در سلامتی تاثیر گذار خواهد بود.

بدن ما ممکن است چند روزی بدون غذا زنده بماند اما بدن آب آشامیدنی امکان پذیر نیست. بدن ما برای انجام فعالیت های خود نیاز به آب دارد. به طور مثال خون، که خود شامل مقدار زیادی آب بوده و وظیفه اکسیژن رسانی را به همه سلول های بدن به عهده دارد. لذا با کمبود آب اکسیژن به این سلول ها نرسیده و موجب مرگ آنان می گردد.

آب سالم همچنین در غدد لنفاوی وجود دارد. یک ماده سیال در بخشی از سیستم ایمنی ما که وظیفه مبارزه با بیماریها را به عهده دارد. آب برای هضم غذا و سیستم گوارش ضروری بوده و همچنین برای دفع سموم از بدن کارایی دارد. همچنین کمبود آب تنظیم درجه حرارت بدن مختل شده و عوارض جانبی خطرناکی را به دنبال دارد.

آب بدن تنها توسط آشامیدن مستقیم آن تامین نمی گردد و می توان با استفاده از سبزیجات و میوه جات مختلف، بخشی از آب سالم  مورد نیاز خود را تامین نمود. برخی از سبزیجات و میوه ها دارای مقدار زیادی آب بوده و علاوه بر تامین آب بدن، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز انسان را نیز تامین می کنند.

اصلی ترین وظایف آب در بدن

1_ حلالیت و انتقال اکسیژن وموادغذایی به داخل سلولو بافتهای حیاتی

2_ مرطوب نمودن هوا در ریه ها

3_ موثردرمتابولیسم

4_ تنظیم دمای بدن

5_ دفع سموم بدن

6_ نقش کاتالیستی آب در فعل و انفعالاتی که منجر به تجزیه مواد غذایی پیچیده به شکل ساده تر میشود

7_ نرم کنندگی درغشاءزلالی (Synovial)

8_ نرم کنندگی درمفاصل

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا