اساس کار دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

اساس کار دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

اگر به دنبال دستگاه تصفیه آب هستید. که آب آشامیدنی سالم و عالی تصفیه شده برای خانه یا محل کار شما فراهم آورد و یا قصد خرید دستگاه تصفیه آب خانگی را دارید. اگرچه مدل‌های مختلفی از دستگاه‌های تصفیه آب در بازار وجود دارد، اما همه آن‌ها از روش اسمز معکوس در تصفیه آب بهره نمی‌گیرند.

اسمز معکوس در حقیقت روشی برای جداسازی آلاینده‌های آب می باشد. که باعث می شود آبی خالص، بدون میکروب، بدون طعم، بدون بو و شیرین برای مصرف کنندگان فراهم گردد. در حقیقت دستگاه تصفیه آب خانگی آلاینده‌های مضر در آب را از بین می‌برد، بسیار بیشتر از دستگاه‌های تصفیه آب غیر اسمزی است. با توجه به اهمیت این روش و کارایی مؤثر آن، ما در این مطلب قصد داریم درباره دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، نحوه کارکرد و برخی از مزایای آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

اساس کار دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

اسمز معکوس چیست؟

روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) که به اختصار RO نامیده می‌شود. اسمز معکوس فرآیندی است که در آن مواد جامد غیر آلی ( مانند نمک ) از آب آشامیدنی حذف میگردند. این روش یکی از دستاوردهای علم مدرن محسوب می شود و از چند دهه پیش برای تصفیه آب در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است.

در حقیقت از این روش برای جدا کردن ناخالصی‌های حل شده در یک محلول استفاده می‌شود، که در فشار بالا انجام می‌گیرد. یک محلول از دو بخش کلی تشکیل می‌شود، که حلال و حل شونده نام دارند. حلال به همان مایع اصلی گفته می‌شود، و حل شونده موادی هستند، که در مایع حل‌شده‌اند و باعث ناخالصی آن می‌شوند. از آنجایی که در آب و فاضلاب نیز موادی وجود دارند. که باعث آلودگی آن می‌شوند، از روش اسمز معکوس به طور خاص در تصفیه آب و فاضلاب استفاده می‌شود.

دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس

اگر یک غشاء نیمه تراوا بین دو محلول با غلظت‌های متفاوت قرار گیرد. مقداری از حلال از یک طرف غشاء به طرف دیگر منتقل می‌شود. جهت طبیعی حرکت حلال (یعنی از پتانسیل شیمیایی بیشتر به پتانسیل شیمیایی کمتر)، به گونه ای است که محلول غلیظ‌تر، رقیق می‌شود. آب خالص از غشا عبور کرده و وارد آب شور می‌شود. اگر به سیستم اجازه رسیدن به تعادل داده شود، در آن صورت سطح محلول آب نمک غلیظ‌ تر از سطح آب خالص بالاتر خواهد رفت. این اختلاف سطح در دو طرف غشا را “فشار اسمزی” می گویند. حال اگر با اعمال فشار مکانیکی بیشتر از فشار اسمزی به آب شور، مولکول‌های اب از مولکول‌های نمک جدا شده و حرکت آب به سمت بخش آب خالص خواهد بود. این فرآیند را “اسمز معکوس” می‌نامند.

اساس کار دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس RO

اسمز معکوس چه چیزهایی را از آب آشامیدنی حذف میکند؟

فرآیند اسمز معکوس می تواند هزاران باکتری و موادشیمیایی موجود در آب شهری را از آب حذف کند. سیستم اسمز معکوس برای از بین بردن طعم و بوی کلر، نیترات، فلوراید، ویروس ها مانند: آرسنیک، آزبست، کروم، سرب، جیوه را از بن می برد. که با استفاده از این دستگاه آبی شیرین و گوارا را برای حفظ سلامتی شما تعبیه شده است.

کارایی تصفیه آب خانگی RO چگونه است؟

کارایی تصفیه آب خانگی که از روش معکوس استفاده می شود، نسبت به انواع دیگر دستگاه‌ تصفیه آب بسیار بالاتر است. دستگاه تصفیه آب خانگی RO نه تنها آلاینده‌های فیزیکی آب را از بین می‌برد، بلکه آن را از هرگونه باکتری نیز پاک‌سازی می‌کند. همان‌طور که می‌دانیم در آب تصفیه شده شهری درصد قابل توجهی کلر وجود دارد، که از آن به عنوان یک گندزدای قوی برای کشتن میکروب استفاده می‌شود.

اما همین کلر وقتی وارد بدن ما می‌شود، به مرور زمان سلامتی را تهدید می‌کند. دستگاه تصفیه آب خانگی اسمز معکوس کلر و سایر ترکیبات گندزدا را نیز از آب حذف می‌کند و از آنجایی که این حذف بعد از کشتن میکروب‌ها توسط این گندزداها صورت می‌گیرد، مشکلی را ایجاد نمی‌کند. یکی دیگر از مسائلی که بر کارایی تصفیه آب خانگی با این روش می‌افزاید، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است؛ در این روش برخلاف دستگاه‌های دیگر انرژی چندانی مصرف نمی‌شود و به علاوه، میزان هدر رفت آب نیز بسیار کمتر است.

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا