انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی و زمان تعویض آنها

انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی و زمان تعویض آنها

فیلتر اول فیلتر الیافی

این فیلترها دستگاه تصفیه آب خانگی از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن ( 1 میکرون و 5 میکرون ) ساخته شده اند. رشته های این الیاف با تابیده شدن به دور هم، سطوحی فشرده و حاوی حفرات زیاد ایجاد می‌کند. این الیاف به کمک حفرات ایجادشده، مانعی برای عبور ذرات معلق ایجاد می‌کند. به طوری که ذرات معلق در آب شهری  مانند: گل و لای ، شن و ماسه ، زنگ لوله ها و ذرات ناشی از پوسیدگی شبکه لوله کشی و سایر آلاینده های معلقی که ممکن است در آب شهری وجود داشته باشند را از آب حذف می کنند و باعث زلال شدن و شفاف شدن آب می شوند.

پی بردن زمان تعویض این فیلتر با تغییر رنگ دادن آنها به رنگ قهوه ای مشخص می شود و معمولا بین 4 الی 6 ماه بعد از نصب دستگاه تعویض می شود.

فیلتر دوم فیلتر کربن فعال

این فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی که به آن فیلتر UDF نیز می‌گویند معمولاً از جنس کربن اکتیو (فعال) دانه‌بندی‌شده (گرانول) است.  و از جنس پوسته نارگیل تشکیل شده است . وظیفه فیلترهای کربنی کلر  مواد مانند: گازهای شیمیایی ، ناخالصی های آلی ، بو و طعم نامطبوع و حشره کش ها ازآب آشامیدنی را از بین ببرد. خاصیت جذب کنندگی آن برای کلر و سایر گاز های شیمیایی تعبیه شده است.

عمر این فیلتر غالبا چهار تا شش ماه میباشد . زمانی که فیلترهای کربنی خاصیت جذب کنندگی خود را از دست داده و اصطلاحا اشباع می شوند . به طوری که دیگر قادر به جذب کلر و سایر گازهای شیمیایی موجود در آب نیستند که جهت بهبود بو و مزه آب استفاده میشود.

فیلتر سوم فیلتر کربن بلاک

این فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی معمولاً از جنس کربن بلاک است. فیلتر کربن بلاک CTO نیز نامیده میشود . کربن بلاک هم مانند کربن اکتیو از زغال پوسته نارگیل تشکیل می‌شود اما فرآیند ساخت آن متفاوت است. این فیلتر توانایی حذف کربن آلی، ترکیبات آلی محلول، طعم، بو و مزه نامطبوع باقی‌مانده در آب را از بین می برد.

عمر آن هم چهار تا شش ماه است که توجه داشته باشید 3 فیلتر اول دستگاه مراخل 1 و 2 و 3 باید هر 3 با هم تعویض شوند.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب پاکاب گستر

فیلتر چهارم ممبران RO یا فیلتر غشائی اسمز معکوس

این فیلتر دستگه تصفیه آب، اصلی ترین ، مهم تر ین و گران ترینفیلتر دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس است. فیلتر RO از لایه های غشاء نیمه تراوا ساخته شده است که به دور یک لوله مرکزی پیچیده شده اند. فیلتر ممبران قادر است آلودگی ها و میکروب های آب اعم از ، نیترات ، انگل ، ویروس ، آرسنیک ، نیتریت و فلزات سنگین در آب که باعث رسوب گذاری در کتری میشوند را تا 98 درصد حذف کند.

زمان دقیق تعویض این فیلتر بستگی به عواملی از قبیل : کیفیت آب ورودی و میزان املاح موجود در آب ، نوع املاح و تعویض به موقع فیلترهای دیگر دارد. چنانچه فیلترهای دیگر که در بالا ذکر شد به موقع تعویض شوند ، این فیلتر بین ۲ تا ۳ سال عمر خواهد کرد.

فیلتر پنجم (پست کربن)

این فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی یک فیلتر اینلاین (inline) یا خطی است که حاوی کربن اکتیو (فعال) ساخته‌شده از زغال پوسته نارگیل است. برخلاف فیلتر کربن اکتیو مرحله دوم، مواد سازنده این فیلتر با اسید خلوص بالاتری شسته و خالص شده که سبب استفاده از آن برای تصفیه نهایی آب می‌شود. این فیلتر در مسیر آب خروجی از ممبران و همچنین مخزن ذخیره قرار می‌گیرد تا بو، رنگ و مزه احتمالی ایجادشده در مخزن ذخیره و یا مقادیر باقیمانده آنها که از فیلتر اسمز معکوس عبور کرده‌اند را از آب حذف کرده و طعم آب را تثبیت کند.

مدت زمان تعویض این فیلتر پس از گذشتن 1500 گالن معادل 5676 لیتر آب از آن است و معمولا بین یک تا یک سال و نیم عمر میکند.

فیلتر ششم ( mineral )

 فیلتر دستگاه تصفیه آب مرحله ششم یا همان فیلتر معدنی‌ساز بعد از مخزن در سیستم‌های RO قرار می‌گیرد که به شکل کپسولی پرشده از دانه‌های مواد معدنی است و معمولاً دارای پوسته‌ای به رنگ زرد و یا شفاف است. این فیلتر مواد معدنی  از املاح عالی مفید و ویتامین‌ها تشکیل‌شده است که وظیفه افزودن املاح معدنی مفیدی که طی مراحل تصفیه حذف‌شده‌اند را به آب دارد.

طول عمر مفید این فیلتر تصفیه آب به‌طورمعمول بین ۸ ماه تا ۱ سال است اما مطابق تمام فیلترها زمان دقیق تعویض فیلتر بسته به میزان آب عبور کرده از آن یا همان میزان مصرف آب است. ظرفیت تصفیه آب با واحد لیتر یا گالن روی بدنه فیلتر درج می‌شود که معمولاً هر یک سال یک‌بار تعویض گردد.

فیلتر هفتم قلیایی ( آلکالاین )

 این فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی فیلتری است که سطح مواد معدنی (مینرال) موجود در آب را افزایش داده و آن را قلیایی می‌کند. آب در طول فرآیند تصفیه با عبور از فیلتر ممبران، بسیاری از یون‌ها و مواد معدنی خود را از دست می‌دهد. فیلتر آلکالاین با افزودن مواد معدنی موردنیاز بدن نظیر کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم و همچنین آنتی‌اکسیدان‌های مختلف به آب و افزایش میزان اکسیژن محلول در آب (در حدود ٪۲۰)، آن را از حالت اسیدی خارج کرده و سبب می‌شود که آب خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی خواصی مشابه با آب چشمه‌های کوهستانی و آب‌های معدنی داشته باشد که برای سلامتی انسان و افزایش توانایی او در انجام کارهای روزمره و یا فعالیت‌های ورزشی بسیار مفید است.

فیلتر قلیایی یا قلیایی کننده آب با یونیزه کردن اب باعث کاهش بیماری هایی نظیر قند ,چربی و مشکلات گوارشی و بی حالی و درد میشود این فیلتر معمولا 12 ماه یک بار تعویض میشو همراه با فیلترهای 4 تا 6

فیلتر هشتم لامپ اشعه فرابنفش (UV)

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) دستگاه تصفیه آب خانگی از یک محفظه استیل بازتابنده و یک لامپ تولید اشعه UV تشکیل شده است. آب با عبور از اطراف این لامپ، اشعه فرابنفش را جذب کرده و گندزدایی می‌شود. DNA باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در آب در اثر جذب انرژی اشعه فرابنفش ناشی از فیلتر UV تخریب شده و درنتیجه تمام میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در آب از بین رفته و از رشد و تکثیر مجدد آنها جلوگیری می‌شود. فیلتر لامپ UV یک فیلتر بسیار مؤثر در گندزدایی و استریل کردن آب تصفیه‌شده خروجی از دستگاه تصفیه آب خانگی است.

عمر این فیلتر زیاد است و تا زمانی که لامپ آن نسوزد استفاده میشود میتوان گفت معمولا 2 تا 3 سال عمر میکنند.

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا