ترتیب قرار گرفتن فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب و عملکرد آنها

ترتیب قرار گرفتن فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب و عملکرد آنها

وظیفه فیلتر های دستگاه تصفیه آب جدا کردن آلاینده ها و مواد مضر درون آب است، این دستگاه ها بر اساس مراحل مختلف کارشان تقسیم بندی میشوند، مراحل مختلف کار این دستگاه با استفاده از فیلترهای دستگاه تصفیه آب مختلف به کار رفته در آن که هر یک کارکرد مخصوصی دارند تعیین میشود.

به عنوان مثال وقتی میگوییم دستگاه تصفیه آب پنج مرحله ای به این معنی است که دستگاه دارای پنج فیلتر تصفیه است. دستگاه های تصفیه آب در مدل های سه مرحله تا هشت مرحله ای عرضه میشوند اما متداول ترین این دستگاه ها دارای پنج یا شش مرحله هستند.

ترتیب قرار گرفتن فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه قرار گرفتن انواع فیلتر تصفیه آب آشنا کنیم.

ترتیب قرار گرفتن فیلتر‌های دستگاه تصفیه آب

فیلتر مرحله اول: پلی پروپلین PP (ساخت تایوان)

این فیلتر از الیاف پلی پروپیلن و از منافذی به قطر 5 میکرون تشکیل شده است که در دستگاه تصفیه آب خانگی به عنوان فیلتر مرحله اول استفاده میشود. در بعضی از دستگاه ها نوع  1 میکرون  آن در مرحله سوم مورد  استفاده  قرار میگیرد که قادر به حذف شن و ماسه ، لجن، زنگ لوله که بزرگتر  از 1 میکرون هستند از بین ببرد.


فیلتر مرحله دوم: کربن گرانول UDF (ساخت تایوان)

این فیلتر از جنس کربن فعال می باشد که با حذف کلر و برخی دانه های شیمیایی موجو در آب را از بین می برد و طعم و بوی بد آب را از بین می برد  همچنین باعث شفافیت آب میشود که در دستگاه تصفیه آب خانگی در مرحله دوم قرار میگیرد.

در این مرحله، کیفیت و جنس کربنی که در فیلتر استفاده میشود از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به دلیل اینکه اگر کیفیت کربن فیلتر مرحله دوم مناسب نباشد، نه تنها نمیتواند به آب را تصفیه کند، بلکه ممکن است سموم نامناسبی را به آب تصفیه شده اضافه کند.


فیلتر مرحله سوم تصفیه آب: کربن بلاک CTO (ساخت تایوان)

معمولا فیلتر کربن بلاک در مرحله سوم قرار میگیرد که از پوسته نارگیل ساخته میشود  و در بعضی  از دستگاه های تصفیه آب بعنوان مرحله دوم استفاده میشود که با نوار توری شکلی پوشانده شده وبه صورت استوانه ای شکل میباشد و تکمیل کننده کربن پودری (گرانول) است و کار آن مشابه هم میباشد و قادر به حذف ذرات بزرگتر از 5 میکرون و ذرات کربنی از آزاد شده از فیلتر مرحله دوم است.


فیلتر مرحله چهارم: ممبران MEMBRANE (ساخت آمریکا)

غشای ممبران مهمترین فیلتر در دستگاه های اسمز معکوس میباشد این فیلتر آلودگی های محلول آب از قبیل : نیترات، کیست ، قارچ ، انگل ها میکروب ها و بسیاری مواد آلوده ی دیگر زا نیز از بین میبرد . یکی دیگر از کارهای مهم این فیلتر رفع شوری آب در مناطقی که با این مشکل مواجه هستند.

این فیلتر در مرحله چهارم تصفیه آب است و همانطور که توضیح داده شد، مهم ترین فیلتر تصفیه آب میباشد. فیلتر دیگری به نام محافظ ممبران نیز وجود دارد که معمولا به عنوان فیلتر اختیاری به دستگاه اضافه میشود تا از کیفیت آب خروجی اطمینان حاصل شود.


فیلتر مرحله پنجم: کربن خطی POST CARBON (ساخت تایوان)

این فیلتر به شکل کپسولی شکل میباشد و  از دانه های کربنی تشکیل شده  که در دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس مخزن دار در مرحله پنجم و  بعد از منبع ذخیره به کار گرفته میشود که کار اصلی این فیلتر بهبود طعم و بو و مزه آب در اثر رد شدن از فیلتر ممبران و تاثیراتی که در مخزن به علت ماندگاری بوجود آمده میباشد.


فیلتر مرحله ششم: حفظ مواد معدنی MINERAL (ساخت تایوان)

فیلتر مینرال در اصل فیلتر مواد معدنی نام دارد  و جهت حفظ کردن املاح مورد نیاز بدن نظیر کلسیم و منیزم و… در دستگاه تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار میگیرد  که در مرحله ششم به  کار گرفته  میشود و همانند فیلتر پست کربن کپسولی شکل میباشد که پر از دانه های مواد معدنی است و معمولا پوسته ای به رنگ زرد و گاها سفید دارد.


فیلتر مرحله هفتم: قلیایی (آلکالاین) (ساخت تایوان)

 فیلتر قلیایی یا قلیایی کننده آب با یونیزه کردن اب باعث کاهش بیماری هایی نظیر قند , چربی و مشکلات گوارشی و بی حالی و درد میشود. کار اصلی این فیلتر این است که سطح pH موجود در آب را تنظیم کند و کمی بالاتر ببرد.


فیلتر هشتم: اشعه فرابنفش تصفیه آب (UV)

فیلتر اشعه فرابنفش (UV) دستگاه تصفیه آب خانگی از یک محفظه استیل بازتابنده و یک لامپ تولید اشعه UV تشکیل شده است. آب با عبور از اطراف این لامپ، اشعه فرابنفش را جذب کرده و گندزدایی می‌شود. DNA باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروارگانیسم‌های موجود در آب در اثر جذب انرژی اشعه فرابنفش ناشی از فیلتر UV تخریب شده و درنتیجه تمام میکروارگانیسم‌های خطرناک موجود در آب از بین رفته و از رشد و تکثیر مجدد آنها جلوگیری می‌شود.

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا