کم آبی بدن چه پیامدهایی دارد ؟

کم آبی بدن چه پیامدهایی دارد ؟

نوشیدن آب سالم اهمیت زیادی برای سلامتی بدن ما دارد، و همه ما سعی می کنیم هر روز هشت لیوان آب توصیه شده را بنوشیم. چون در غیر اینصورت بدن دهیدراته یا به بیانی دیگر کم آب خواهد شد و انرژی خود را از دست خواهیم دادو در نتیجه این مسأله عواقب بسیار بدی دارد. اگر بدن تان کم آب شود، که با پیامدهایی مواجه خواهید شد که ممکن است جان خود را با نخوردن آب به خطر بیندازیم . در ادامه می خواهیم ببنیم کم آب شدن بدن دقیقا چه پیامدهایی دارد.

۱- افزایش ضربان قلب یا تپش قلب

یکی از نشانه های کم آب شدن بدن تپش قلب است.  این مسأله به دلیل تغییر فشار خون رخ می دهد که علت آن کمبود مایعات بدن و پایین بودن سطح الکترولیت های آن به ویژه پتاسیم است. کم آبی بدن ممکن است ناشی از تپش قلب باشد که در این ناحیه ی قفسه ی سینه لرزشی خفیف و یا در ناحیه گردن تپش های شدید احساس کنید و یا حتی این حس را داشته باشید که قلب تان ایستاده و دیگر نمی زند.

۲- سفت و باریک شدن مدفوع

نشانه های دیگر کم آب شدن بدن سفت و باریک شدن مدفوع میتواند باشد. وقتی به اندازه کافی آب ننوشید تا بتواند بدنتان ضایعاتش را دفع کند. اجابت مزاج برایتان سخت خواهد شد. چون روده ها آب مدفوع را بیرون می کشند، درنتیجه مدفوع سفت و بسیار باریک می شود.

۳- فرورفتن چشم ها و گونه ها

اگر به اندازه ی کافی آب سالم و تصفیه شده ننوشید این مسأله می تواند باعث شود چشم ها و گونه هایتان ظاهری فرو رفته پیدا کنند. یعنی دور چشم ها سیاه و پوستتان خشک می شود. این نشانه به ویژه در کودکان و نوزادان بسیار زیاد است.

۴- بالا رفتن ریسک ابتلا به عفونت های مجرای ادرار

عفونت مجرای ادرار بیماری ای دردناک است که می تواند خطرناک هم باشد و در اثر آن باکتری ها به مثانه یا مجرای پیشاب حمله می برند. با کم آب شدن بدن مبتلا به این بیماری افزایش پیدا خواهد کرد . اگرچه یک عفونت خفیف سیار جدی نمی باشد. اما عفونت مجرای ادرار می تواند به کلیه ها گسترش پیدا کند و تبدیل به مشکل جدی تری شود.

۵- سرگیجه یا از هوش رفتن

یکی دیگر از پیامدهای منفی کم آب شدن بدن، سرگیجه یا بیهوش شدن است. کم آبی بدن می تواند باعث افت فشار خون شود که نتیجه ی آن احساس سرگیجه است. شاید تصور کنید این نشانه مربوط به موارد شدید کم آبی بدن است اما طبق تحقیقات، کاهش حتی یک درصد از مایعات بدن می تواند منجر به سرگیجه و از هوش رفتن شود.

۶- صدمه دیدن کلیه ها

کلیه ها عضو مهمی در سیستم پالایش بدن دارند. کم آبی شدید باعث از کار افتادن کلیه یا حتی تشکیل سنگ کلیه میشود. بنابراین برای اینکه کلیه ها درست کار کنند باید به اندازه کافی آب بنوشید و نیاز بدنتان را با نوشیدن آب برطرف کنید و در نتیجه این مساله باعث رقیق شدن خون شما میشود .

کم آبی بدن چه پیامدهایی دارد ؟

۷- گرفتگی های عضلانی و حتی سکته ی قلبی در هنگام ورزش کردن

کم آب شدن بدن یکی از مشکلات پیش روی ورزشکاران و هر فرد دیگری است که مدت زمان زیادی را در محیط های گرم ورزش می کنند. اگر به اندازه کافی آب ننوشند بدن بدون آب نمیتواند کربوهیدرات را به انرژی تبدیل کند. نه تنها ورزش ها و تمرینات بدنی شما به مشکل برمی خورند، بلکه بدن دیگر چربی ها را هم نمی سوزاند.

۸- تشنج

یکی از خطرناک ترین پیامدهای کم آبی بدن بالا رفتن احتمال تشنج است. این مسأله زمانی رخ می دهد که به دلیل کمبود مایعات، سطح الکترولیت های بدن کاهش می یابد یا تعادل آن ها بر هم می خورد.

کار الکترولیت هایی مثل سدیم و پتاسیم، انتقال سیگنال های الکتریکی بین سلول ها است. در موارد شدید کم آبی بدن، این پیام های الکتریکی سردرگم می شوند و شخص ممکن است دچار انقباض های عضلانی غیر ارادی و حتی مشکلات قلبی شود.

۹- گیجی ذهنی

کم آبی شدید بدن می تواند منجر به گیجی ذهنی و احساس سردرگمی شود. در اثر این حالت که به آن «ذهن مه آلود» گفته می شود، فرد دچار فراموشکاری شدید می شود یا قادر نیست واضح صحبت کند. اگر چنین نشانه ای را دارید باید برای دریافت مراقبت های پزشکی اقدام کنید.

۱۰- کاهش خون تولیدی بدن

در موارد شدید کم آبی بدن، شخص ممکن است دچار حالتی شود که به آن شوک کمبود خون گفته می شود. این یکی از خطرناک ترین عوارض کم آب شدن بدن است و در اینصورت باید فوراً برای دریافت مراقبت های پزشکی اقدام کرد.

شوک کمبود خون زمانی رخ می دهد که بدن قادر نیست خون کافی تولید کند تا قلب بتواند از طریق آن به اندام های حیاتی اکسیژن کافی برساند. این مسأله باعث افت فشار خون می شود و می تواند منجر به آسیب مغزی یا حتی مرگ شود.

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا