12 مزایای آب آشامیدنی

12 مزایای آب آشامیدنی

آب از اجزاء اصلی بدن محسوب می شود و 70 درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است. مصرف این ماده که نه کاری دارد و نه قند و چربی، دارای خواص درمانی برای ما انسانها می باشد. مقدار مصرف روزانه کافی آب، تاثیر زیادی بر حفظ سلامت ما دارد. مزایای استفاده از  آب آشامیدنی از نگه داشتن کلیه ها تا کاهش وزن می باشد. برای عملکرد مناسب، تمام سلولها و ارگانهای بدن نیاز به آب دارند. نبابراین بهتر است برای نوشیدن آب سالم از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید.

بعضی از دلایل این که بدن ما نیاز به آب دارد عبارتند از :

1. تامین آب موجود در مفاصل

غضروف موجود در مفاصل و دیسک های ستون فقرات حاوی حدود 80 درصد آب است. کمبود آب آشامیدنی در طولانی مدت می تواند توانایی جذب مفاصل را کاهش دهد، منجر به درد مفاصل می شود.

2. تامین آب بزاق و مخاط است

بزاق به ما کمک می کند تا غذا را هضم کنیم و دهان، بینی و چشم را مرطوب نگه داریم. این از اصطکاک و آسیب جلوگیری می کند. آب آشامیدنی نیز دهان را تمیز نگه می دارد. به جای مصرف نوشابه های شیرین مصرف می شود، همچنین می تواند باعث کاهش پوسیدگی دندان شود.

3. تامین اکسیژن بدن

خون بیشتر از 90 درصد آب است و خون اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن منتقل می کند. بهتر است که از آب آشامیدنی سالم استفاده شود.

4. سلامت و زیبایی پوست را افزایش می دهد

با کمبود آب آشامیدنی ، پوست می تواند آسیب پذیر تر به مشکلات پوستی و چین و چروک زودرس شود.

5. تامین کننده آب موجود در مغز، نخاع و دیگر بافت های حساس

از دست دادن آب بدن می تواند بر ساختار و عملکرد مغز تاثیر بگذارد. همچنین در تولید هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. کم آب شدن طولانی مدت می تواند به مشکلات تفکر و استدلال منجر شود.

6. دمای بدن را تنظیم می کند

آب بدن که در لایه های متوسط ​​پوست محافظت می شود، هنگامی که بدن گرم می شود، به سطح پوست می رسد. همانطور که تبخیر می شود بدن را سرد می کند.

بعضی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که وقتی آب بدن بیش از حد در بدن وجود دارد، ذخایر گرمائی افزایش می یابد و فرد قادر به تحمل فشار است. در صورتی که تنش گرما در طول تمرین رخ دهد، داشتن مقدار زیادی آب در بدن ممکن است فشار فیزیکی را کاهش دهد.

7. تامین آب سیستم گوارش

روده برای انجام فعالیت به آب نیاز دارد . از دست دادن آب بدن می تواند به مشکلات گوارشی، یبوست و شکم بیش از حد اسیدی منجر شود. این باعث افزایش خطر سوزش سر دل و زخم معده می شود.

8. کمک به هضم مواد غذایی

آب در فرآیندهای عرق کردن و دفع ادرار و مدفوع مورد نیاز است.

9. کمک به تنظیم فشار خون

کمبود آب می تواند سبب ضخیم شدن خون و افزایش فشار خون شود.

10. از آسیب کلیوی جلوگیری می کند

کلیه ها مایع را در بدن تنظیم می کنند. آب ناکافی می تواند منجر به سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.

11. باعث افزایش فعالیت های ورزشی

از دست دادن آب بدن در طول ورزش ممکن است مانع عملکرد شود. برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که مصرف آب بیشتر می تواند عملکرد را در طول فعالیت های شدید افزایش دهد. اما تحقیقات نشان می دهد که کمبود آب باعث کاهش عملکرد در فعالیت های طولانی تر از 30 دقیقه می شود.

12. کاهش وزن

تحقیقات نشان داده که مصرف آب قبل از غذا می تواند از پرخوری جلوگیری کرده و حس سیری را سریع تر ایجاد نماید. آب که بدون کاری می باشد می تواند جایگزین نوشیدنی های تجاری پرکالری در رژیم غذایی گردد. همچنین آب در چربی سوزی و شکست سلول های چربی تاثیر گذار می باشد.

بستن جستجو

سبد خرید

برگشت به بالا